1. Tanulj napi rendszerességgel! Ez a legelső és legfőbb tanács, és bár lehet, hogy százszor hallottad már, tényleg működik. Ha sikerül rávenned magad napi 20-30 de akár 10 perc tanulásra, sokkal többre haladsz, mintha arra vársz, hogy majd valamelyik nap több időd lesz, akkor majd leülsz, megcsinálod, elolvasod, stb. Nem, nem lesz több időd akkor sem, arról nem is beszélve, hogy sokkal nehezebb felvenni a tanulás fonalát egy hét nemtanulás után.
2. Frissen, fitten sokkal könnyebb! Találd meg azt a napszakot, amikor a legfrissebb, legenergikusabb vagy és persze épp nem dolgozol, nem vagy iskolában és a család is békén hagy. Ha a legjobb formádban tudsz tanulni 20 percet, ahelyett, hogy órákat ülnél a könyv fölött, hamarosan érezni fogod a változást. Ha úgy érzed pl. az esti órákban, hogy egyáltalán nem tudsz koncentrálni, fölösleges erőltetni a dolgot, találj más időpontot,amikor hatékonyabb lehetsz.
3. Tanulj észrevétlenül! Napi több órát is tudsz tanulni fájdalommentesen, ha nem csak a nyelvkönyvben található feladatokat csinálod. Ha például idegen nyelvű filmet nézel, felejtsd el a szinkronos verziót, mert egyrészt borzalmas, másrészt elveszed magadtól az élvezetes tanulás lehetőségét. Ezen kívül rengeteget tanulhatsz rádiós podcastokból vagy más hanganyagokból, amiket akár vezetés vagy buszon ücsörgés közben is hallgathatsz. És bár lehet, hogy először zavarni fog, hogy nem értesz minden szót, egy idő után egyre több dolog világos lesz. A lényeg pedig az, hogy így szépen lassan ráhangolódik az agyad az idegen nyelvre, amire esélye sem lenne heti egyalkalmas egy-két órás tanulással.
4. Hordj magaddal jegyzetfüzetet! Számtalanszor előfordult már velem, hogy eszembe jutott egy jó kis kifejezés munkába menet vagy séta közben, elgondolkodtam, hogy hogy is mondhatják angolul, spanyolul és mivel nem tudtam azonnal megkeresni, jól el is felejtettem, mire hazaértem. Azért lehet nagyon hasznos olyan szavakat, kifejezéseket tanulni, amik Neked jutnak eszedbe, a Te hétköznapjaiddal kapcsolatosak, mert sokkal jobban fogsz rájuk emlékezni később, mint például egy számodra érdektelen szöveg szavaira.
5. Beszélgess az adott idegen nyelven! Próbálj meg minél többet kommunikálni akár az órán, akár valamelyik ismerősöddel. De még jobb, ha olyat találsz, aki anyanyelveként beszéli az idegen nyelvet. Hidd el, nem fogja zavarni, ha nem jól használsz egy-egy igeidőt vagy éppen nem jut eszedbe egy szó, örülni fog, hogy beszélgetsz vele.
6. Gyakorolj hangosan! Talán furcsán hangzik, de azt tanácsolom, hogy beszélj sokat magadban. Ha épp nincs beszélgetőpartnered, akkor is érdemes hangosan gyakorolni, nemcsak a szavakat, de akár egy hanganyag szövegét is elismételheted hangosan, vagy a saját gondolataidat is megfogalmazhatod, nemcsak azért, hogy a kiejtést gyakorold, hanem hogy szokd a saját hangod, hozzászokj ahhoz, hogy egy idegen nyelven beszélsz. Nagyon szuper önbizalom-növelő módszer, különösen nyelvvizsga előtt. Érdemes viszont olyan helyen kipróbálni ezt, ahol nem néznek rád furcsán, hogy magadban beszélsz, hacsak nem épp az a célod, hogy felhívd magadra a figyelmet.
7. Ne tanulj túl nagy csoportban! Csoportban tanulni jó dolog, ha a tanulók nagyjából azonos szinten vannak, és nem túl nagy a csoportlétszám. Egy 8-10 fős vagy annál nagyobb csoportban már lényegesen nagyobb az esélye a szintbeli különbségeknek, illetve számtalan különböző igény felmerül, amit a tanárnak nagyon nehéz maradéktalanul kielégítenie és a tanfolyam végén úgy érezheted, hogy a nagy óraszám ellenére nem tudtál hatékonyan tanulni az órákon. Érdemes tehát egyénileg, tanulópárral vagy kis létszámú csoportban tanulnod, vagy éppen online, ha a rugalmasság különösen fontos szempont számodra.
8. Lépj ki a komfortzónádból! Sok nyelvtanuló nagyon nehezen szánja rá magát arra, hogy egy kicsit feszegesse a saját határait, ezért van az, hogy mindig ugyanazon a szinten marad, vagy legalábbis nagyon lassan halad előre. Kétségtelen, hogy sokkal kényelmesebb az, ha valaki más beszél helyetted egy idegen nyelvű konferencián vagy ha nagy ívben kerülöd a külföldieket, nehogy megszólítsanak és beszélned kelljen velük, vagy inkább szinkronosan nézel meg egy filmet, ahelyett, hogy koncentrálnod kellene az eredeti szöveg megértésére. Ezek pedig mind-mind olyan lehetőségek, amikkel rengeteget fejlődhetsz, ha kihasználod és nem elkerülöd őket.