Ha le akarjuk egyszerűsíteni a dolgot, egy sikeres nyelvvizsga két alapvető dolgon múlik, a hatékony, folyamatos készülésen, ami a vizsgát előzi meg, illetve az ott nyújtott teljesítményen. A kettő sajnos nem mindig áll összhangban, mert készülhetsz te hónapokat a vizsgára, ha az adott napon, amikor a legjobbat kellene nyújtanod, valami miatt leblokkolsz, vagy csak egyszerűen nem úgy mennek a dolgok, mint ahogy szeretnéd. Vagy az is előfordulhat, hogy bár nem készültél sokat, mégis boldogan jössz ki a vizsgáról, mert éppen jó napod van, vagy pont olyan témát kapsz, amiről órákat tudnál beszélni. De biztos, hogy így kell ennek lennie? Mit kell vajon tenned, hogy ne legyen ennyire bizonytalan, esetleges a vizsgaeredményed, hogy már úgy tudj elmenni a vizsgára, hogy szinte nem is kérdés, sikerülni fog-e, esetleg az, hogy hány százalékkal.
Lássuk kicsit bővebben milyen konkrét lépéseket kell követned, ha Te nem a sikertelen nyelvvizsgázók táborába szeretnél tartozni:
- Tudd meg, milyen nyelvi szinten vagy! Nagyon gyakori hiba, hogy a nyelvtanulók anélkül vágnak neki egy nyelvvizsgának, hogy biztosan tudnák, milyen szinten vannak. Ha valaki ugyanis alacsonyabb szinten van, mint az adott vizsga szintje, amire jelentkezik, jelentős hátránnyal indul. Ha például bizonyos nyelvtani hiányosságok miatt nem tud szépen, választékosan válaszolni vagy ha meg sem érti a kérdést, hiába jár nyelvvizsga felkészítő kurzusra, mert ez a fajta kurzus már csak a nyelvvizsga feladatokra való felkészítésről szól. Mindenképpen hasznos tehát, ha jóval a tervezett nyelvvizsga előtt megcsinálsz egy szintfelmérőt, ahol kiderül, hogy a szintedtől függően mennyi időre van még szükséged a felkészüléshez. Ha ez nem történik meg, sokkal valószínűbb, hogy csak sokadjára fog sikerülni a vizsgád.
- Legyél tisztában a választott vizsga feladattípusaival! Számtalan esetben előfordul, hogy a vizsgázó úgy megy el a vizsgára, hogy nem tudja pontosan, milyen típusú feladatokra számíthat. Ez azért nem jó, mert rengeteg időd elmegy a feladatok értelmezésével, ahelyett, hogy azt a feladatok megoldására fordítanád. A szóbeli vizsgarészen ez különösen nagy hátrány, mert előfordulhat, hogy teljesen félreérted az adott feladatot, ami egyrészt kellemetlen, még akkor is, ha a vizsgáztatók szólnak és elismétlik az instrukciókat, másrészt teljesen kizökkenthet a vizsga menetéből. És természetesen garantáltan látszani fog a pontjaidon, hogy egy döcögős, félreértésekkel teli vagy egy gördülékeny vizsgán vagy túl. A készülésnél tehát érdemes minél több, az adott vizsga nyelvvizsgatesztjét kitöltened, szóbeli próbavizsgákat végigcsinálnod illetve mindezeket kiértékelni a tanároddal.
- Koncentrálj a vizsga követelményeire! Sok tanuló elköveti azt a hibát, hogy túl sok mindent, túl sok könyvből tanul. Ha a megfelelő nyelvi szinten vagy, már csak arra kell figyelned, hogy az írásbeli vizsgafeladatokat begyakorold illetve az adott szóbeli témákhoz átnézd-rendszerezd a már meglévő szókincsed illetve bővítsd azt, de mindenképpen olyan szóanyaggal, amit aztán igyekszel fel is használni a vizsga során. Nagyon jó, ha szinonímákat, idiómákat tanulsz, hogy választékosabban tudd magad kifejezni mind szóban, mind írásban, de arra figyelj, hogy ezek legyenek rendszerben a fejedben. Semmi szükség olyan szókincs elsajátítására, amit sem a vizsgán, sem az életben nem fogsz tudni alkalmazni, csak az energiád megy el vele. Ugyanez a helyzet az írásbeli készségekkel, azt és olyan szinten tanuld, amit a vizsga megkövetel. Ebben is segíthet az adott tanfolyam, amire jelentkezel, vagy a magántanár, akihez jársz.
- Tanuld meg minél folyékonyabban kifejezni magad! Nem elég ugyanis, ha ismered a témákhoz kapcsolódó szókincset, sokkal kerekebb a mondandód, ha szépen átvezeted az egyik gondolatmenetet a másikba. Erre valók az úgynevezett "linking phrase"-ek,amiket a levélírásnál is, de különösen a szóbeli vizsgán nagyon érdemes használnod. (Erről bővebben olvashatsz majd hamarosan egy másik posztban.)
- A vizsga előtt néhány nappal már ne tanulj újat! Bőven elég az az információ, amit addig megtanultál, inkább próbálj ismételni, rendszerezni, hogy a vizsgán biztosan eszedbe jusson és tudd is használni, ha már megtanultad. A készülésnél is, de a szóbeli vizsga előtti ismétlésnél különösen fontos, hogy beszélj hangosan, képzeld el, hogy a vizsgáztató kérdéseire válaszolsz és bár nem biztos, hogy van, aki kijavítson, kicsit legalább hozzászoksz, hogy hallod a saját hangod és hogy angolul vagy más nyelven szólalsz meg. Ez a technika rengeteg önbizalmat tud adni.
- Hangolódj rá a vizsgára! Az előbbi módszer is sokat segíthet a ráhangolódásban, de ezen kívül még az is beválhat, ha a vizsga előtti napon, vagy akár a vizsga reggelén hanganyagot hallgatsz, de kizárólag csak olyat, amit ismersz. Ha ismeretlen szöveggel próbálkozol, fennáll a veszély, hogy valamit nem értesz és a maradék önbizalmad is elszállhat. Ha írásbeli előtt állsz, az is elég, ha idegen nyelven olvasol, de itt is fontos, hogy a szöveg már ne legyen túl nehéz.
- A vizsgán légy magabiztos! Ha alaposan felkészültél, nem igazán érhet meglepetés, így nincs is miért idegesnek lenned. Ezt persze, tudom könnyű mondani, de tényleg nagyon sokat dob a teljesítményeden, ha aggódás helyett a feladatokra koncentrálsz és a lehető legnagyobb magabiztossággal oldod meg azokat. Mind a készülésnél, mind pedig a vizsgán fontos az, hogy higgy abban, meg tudod csinálni. Képzeld el, milyen benyomást kelt egy magába roskadt, kezét tördelő, elcsukló hangú vizsgázó a vizsgáztatók előtt egy szóbeli vizsgán, még akkor is, ha ügyesen felkészült. Egy gyakorlott vizsgáztatónak is nehéz ilyenkor elvonatkoztatni, és csak a teljesítményedre koncentrálni.